top of page
עקוב אחרינו
  • Black Facebook Icon
חיפוש מאמרים/וידאו לפי נושאים

רופא מוהל – להיזהר מרמאים

אם כבר רופא מוהל, אז לפחות שיעשה ברית מילה של יהודים! מרגש, כואב ומזעזע כל מי שיש לו לב להבין.

מכתב אמיתי!


אחותי היקרה,

כל זמן שיש איזה "במפר" בחיים, הלב פתאום מתעורר, וצפים כל מיני חוויות ונפתחים כל מיני קופסאות נעולות... אם זה לא מעיק עליך, אני רוצה לשתף אותך בכמה מהמחשבות והרגשות שהתעוררו אצלי בשבוע וחצי האחרונים... אני רק מבקש שאם את מתחילה לקרוא תבואי נינוחה, פתוחה במחשבה ותקראי את הדברים עד הסוף.


התלבטתי איך לדבר איתך, לנסוע בגופי ולדבר פנים אל פנים, או לפנות אליך רק עם האוזן ולדבר בטלפון, אבל נראה לי שיהיה לי קל יותר להיפתח אם אני אשלח לך רק את מה שהאצבעות שלי יצליחו לדלות מליבי...


מראש אני מעדיף להמנע מלהתערב בכל העסק, הייתי מאוד רוצה שהקשר ביננו ישאר טוב וחיובי כמו שהצלחנו לעשות עד עכשיו. אין לי כוח ורצון ששוב נחזור למצב בו ההורים ואתם תחשבו שאני קיצוני, כופה את דעתי וכו'... מעדיף לחייך ולהתנהג כאילו שם דבר לא קרה... לכן ההעדפה של היא לשבת בפינה שלי בירושלים, לחיות את החיים ולשכוח מכל הדבר...


לכן שאמרת לי בהתחלה שאת מתלבטת בין רופא לרופא מוהל ידעתי כבר את ההשלכות בין זה לזה אבל ידעתי גם שאם אני אגיד משהו יתעוררו שוב פעם כל הכעסים וההתנגדות, ואולי בצדק, שהרי יש לכולם עוד טראומה מהתקופה שהייתי בבית ורציתי לחיות חיים שהם שונים משל כולם. לכולם זה היה נראה קיצוני וחריג... והיתה הרגשה שאני כופה את רצונותי על כולם.


אבל אחרי שדיברת איתי ואמרת שחשבת על זה ואת מבינה שזה חשוב לעשות ברית ולכן את רוצה מוהל רופא ולא סתם רופא, שמחתי. שמחתי לא בגלל שיש איזה סכום של כסף שאני מרויח פה או איזה טובת הנאה אחרת... אלא שמחתי שאת רואה בזה משהו שהוא חלק מהמסורת שלנו בתור יהודים, כמו שסבא פינחס ז"ל מל את אבא שלנו ושאר הבנים שלו, וכמו שאביו יוסף מל אותו וככה אחורה דור אחרי דור... ועוד שסבא פינחס היה בעצמו מוהל, אז א"א להגיד עליו שהיה פריטמיטיבי/ענתיקה/טיפש וכו', וכל מה שהיום טוענים על מי שמל את הבנים שלו. אלא זו המסורת של עם ישראל וזה המסורת שהיתה לאורך כל הדורות.


אז שאמרת רופא מוהל, הבנתי שהוא מוהל כמו שמוהלים יהודים במשך כל ההיסטוריה, רק שאולי את חושבת שיש לו יתרון כלשהו מחמת ההסמכה שלו כרופא ולכן הוא עושה "עבודה נקייה יותר".


בכל מקרה התכוונתי לתהות על קנקנו לפני ברית המילה. אך מקוצר הזמן זה לא יצא לפועל.


אבל ביום הברית, מהרגע שהוא התחיל לנהל את הברית ראיתי דברים שהיו נראים לי חשודים. אני אתן לך משל לדבר, אם תגיע אליך לעבודה מישהי שטוענת שהיא היתה אחראית שיווק ופרסום בחברות גדולות ומובילות אני מניח שאת מהר מאוד תוכלי לתהות על קנקנה האם היא אכן שייכת לתחום או לא, כיון שאת מהתחום. תוכלי ממש "להריח אותה מרחוק". אותו דבר היה לי עם אותו "רופא מוהל". קודם כל שמתי לב שלמרות שהוא לובש כיפה וטוען שהוא ממהר הביתה לשבת ראיתי שהוא לא באמת שומר מצוות. עכשיו אני יודע מה תגידי, שזה שהוא לא שומר מצוות לא אומר שהוא לא יודע לעשות ברית מילה... אז זה לא מה שהתכוונתי לומר, אלא רק לעורר על כך שהוא לא היה ישר ואמיתי וכנה איתנו מתחילה.


כדי לאמת את תחושתי ביום ראשון ביררתי אחריו וראיתי שהוא אכן לא שומר מצוות.


עוד ראיתי בברית שהוא החסיר שני חלקים חשובים מברית של יהודים. ולמרות שבאת ושאלת אותי בזמן הברית על כך עניתי מה שעניתי כי לא רציתי ליצור בלאגן במקום וגם העדפתי לאמת את הדברים בצורה יותר מוחלטת לפני שאני בכלל מעלה את הדברים לפניך, כי כמו שאמרתי אני מעדיף לא לקחת את התפקיד הזה עלי ולא לעורר צער מיותר.


בעצם כל מה שקוראים ה"טקס", שהיה אצל ההורים בבית, הברכות, הפסוקים שאומרים ואפילו הסנדקאות, לא מעכבים כדי לקיים ברית יהודית שלמה, אבל יש דברים שכן מעכבים.


כדי שתהיה ברית של יהודים צריך שיתקיימו שלשה חלקים: מילה, פריעה ושאיבת הדם. מילה זה חיתוך הערלה, חלק העור העבה. חיתוך זה צריך להעשות בשיעור אורך מסוים. פריעה זה חיתוך של קרום דק ושקוף שנמצא מתחת לערלה. ואת שאיבת הדם עושים לאחר החיתוך מסיבות רפואיות.


למרות שאני לא סומך כ"כ על מה שכתוב בויקיפדיה אבל בערך "ברית מילה" הם כן כתבו את השלבים הנכונים (חוץ מזה יש דברים שלא כ"כ מדויקים). לכן אם אתה רוצה, אני מפנה אותך לשם לראות את השלבים שדיברתי עליהם.


בפועל לא ראיתי את אותו מקיים את שני השלבים האחרונים, פריעה ושאיבת הדם. אז לגבי שאיבת הדם, אם הוא לא קיים את זה בדיעבד זה לא פוסל את המילה. אבל אם הוא לא חתך את הערלה בשיעור הנצרך ולא פרע את הקרום שנמצא מתחת למילה התינוק לא מל מילה של יהודים. זאת אומרת שעדיין לא נקרא לעשו לו ברית מילה – גם ההורים לא קיימו את המצווה וגם הילד עדיין לא מהול.


שאלתי אותו לאחר הברית למה הוא לא עשה את שני השלבים והוא התחמק עם תשובה שלא ענתה על מה ששאלתי. זה עורר אותי יותר לחשוד בו לכן ניגשתי ביום ראשון לאינטרנט, עשיתי כמה טלפונים לאנשים חשובים וגדולים בחברה הישראלית וביררתי קצת על קנקנו.


חשוב לדעת שגם מוסלמים מלים מטעמי מסורת שיש להם (וזה אותה מקור מסורת כמו שלנו, מאברהם, שהם הצאצאים של ישמעאל ואנחנו של יצחק, ושניהם היו אחים) ויש שאר עמים, לדוג' אמריקאים, שהיו מלים בעבר מחמת טעמי בריאות. בפועל הכמויות של שאר הגוים שהיום מלים מחמת בריאות ירדו, משום שיש כל מיני טענות שאין לזה תועלת רפואית. אני מפנה אותך לקישור שמתאר את הסטטיסטיקות של כמויות הנימולים היום בעולם (לא כ"כ מענין אבל קשור...) http://www.cirp.org/library/statistics/USA

.

אבל בפועל יש הבדל מהותי ועקרוני בין מילה שגוים מלים מטעמי רפואה לבין מילה שיהודים מלים את בניהם: (א) מילה של גוי כוללת רק את חיתוך הערלה ואין שיעור שצריך לחתוך. (ב) ועוד שהם לא מצריכים לפרוע את הקרום השקוף שמתחת לערלה. ועוד כמה וכמה פרטים שמעכבים בברית מילה של יהודים. בכל אופן, אם אין את שני השלבים הללו זה לא נקרא מילה של יהודי, ע"פ המסורת היהודית.


בארה"ב יש המון מכונים שמלמדים אנשים או רופאים איך למול צעירים ומבוגרים. הם נותנים תעודה המכשירה אותם למול אנשים. ואותם רופאים (שהם לאו דווקא חייבים להיות רופאים כדי לקבל את התעודה) קוראים לעצמם בארץ "מוהלים". שמצד אחד השם שהם מכנים את עצמם הוא נכון, שהם אכן מלים אנשים, אבל יש בזה צד מטעה שחושבים שהם מוהלים כמו מוהל יהודי רגיל, רק שיש להם תעודת רופא. וזה לא נכון, כי המילה שהם מלים זה מילה של גוים, כמו שתיארתי לך למעלה. אצל הגוים חיתוך רפואי של הערלה נקרא " Circumcise", את יכולה לחפש בגוגל תחת שם החיפוש הזה ולראות כמה וכמה אתרים שמתארים את תהליך המילה של גוים.


אצל עם ישראל במשך כל הדורות עשו את שלשת השלבים שתיארתי. אין מניעה, ואולי טוב יותר, שלמוהל יהודי תהיה הכשרה של רופא. אבל זה לא מספיק, צריך שיהיה לו את הידע מה כוללת מילה של יהודי, היינו אורך חיתוך הערלה, פריעת הקרום בצורה הנכונה ושאיבת הדם.


"ידידנו" "הרופא המוהל", שלכאורה מל את הבן שלך, כותב באתר שלו שאת ההכשרה שלו להיות מוהל הוא קיבל בארה"ב, אני מעתיק לך את הציטוט מהאתר "את מלאכת ברית המילה למדתי בשנים -1993,בזמן שהותי בארה"ב, שם נוהגים למול גם את מרבית היילודים הלא יהודים". זאת אומרת שההכשרה שלו היתה באחד מהמכונים שהפניתי אותך אליהם, והם מכשירים מילה של גוים, היינו בלי חיתוך אורך הערלה כראוי, בלי פריעה ובלי השלב האחרון. ואלו בדיוק השלבים שלא ראיתי אותו עושה במילה של האחיין היקר שלי, אמיתי.


עכשיו תראי אחת מתגובות שמצאתי עליו באינטרנט "בביקורת חודש אחרי הברית אמרנו לד"ר ... שנראה שנשאר יותר מידי עורלה. והוא אמר שזה יסתדר עם הזמן...היום שנתיים אחרי, נראה שיש צורך בניתוח לתיקון ברית!". זאת אומרת שהוא לא חתך את הערלה ע"פ השיעור הנכון שמלים יהודים.


אז במקרה אותם הורים שמו לב. כנראה, שגם אצלם איזה קרוב משפחה שדואג ואכפת לו הסב את תשומת ליבם. אך מה אם אותם עשרות או מאות הורים שהוא כבר "מל" או עתיד לעשות כן? שלא מודעים ולא מכירים את הגדרים הנצרכים לברית מילה לילד יהודי?!.


אני חייב לומר לך שאחרי שראיתי את כל זה הרגשתי אידיוט, כאילו הוא רימה אותי אישית. צייר את עצמו כמוהל מוסמך ע"פ המסורת היהודית, צייר את עצמו כשומר מצוות, ובעצם אין שום בסיס למה שאמר.


אחרי כמה מחשבות נוס' התמלאתי צער על זה שהוא העביר אותי ואתכם את השקר הזה. ועוד יותר הצטערתי על כל הילדים שהוא מל כל יום ויום ושההורים לא יודעים את מה שאני כותב לך.


אחרי כל הבירורים האלו לא הייתי שקט ורציתי לברר עוד קצת. הנחתי שאם הוא נוכל מתחזה אז בטח מישהו יודע עליו. ניסיתי לתפוס את הרבנות הראשית לישראל בטלפון, לשאול האם הם מכירים אותו. אבל מחלקת הבריתות כנראה יצאה לשביתה ואין שם מענה.


התאמצתי והשגתי את הטלפון של הרב... אני לא יודע אם את מכירה אותו אבל הוא דמות מאוד ראשית בציבור הישראלי בכלל ואצל שומרי המצוות בפרט. איש ציבור מבוגר מאוד, שהוא ממש משכמו ומעלה (הבן שלו לימד אותי לכתוב ספרי תורה ומגילות). חוץ מזה שהוא גם מוהל מוסמך ומל עשרות תינוקות כל שבוע, ואלפי אלפים בעשרות שנות חייו. בעם ישראל המנהג הוא שהמוהל לא לוקח כסף על המילה, לכן ידעתי שחוץ מגדלותו גם לא תהיה לו נגיעות של כסף, כי הוא ממילא לא מקבל על זה שום דבר. צלצלתי וסיפרתי לו את הסיפור בקצרה. שאלתי אותו אם הוא מכיר את השם "...........". והוא ענה שהוא "מכיר". שאלתי אותו מה דעתו עליו והוא ענה שהוא שמע עליו דברים רעים מאוד.


המשכתי לברר וראיתי שרוב המילות ש"ידידנו" מל לא עומדים בסטנדרטים של מילה של יהודים.


ופה אני מוסיף הסתייגות קטנה, ברית מילה היא לא פרוצדורה מורכבת כל כך. לכן יכול להיות שאכן המילה של אמיתי יצאה תקינה. אך למה לסמוך על כך אם בקלות אפשר שמישהו מומחה למילה של יהודים רק יראה את מה שעשה אותו רופא מוהל ויאמר לנו אם זה יצא טוב. ויכול מאוד להיות שזה יספיק.


לפני שהרב ניתק שאלתי אותו אם הוא יכול לראות את המילה של הילד וליעץ לנו והוא אמר שהוא ישמח. כמובן שגם על זה הוא לא לוקח כסף, לא תרומה וכו'...


כל פעם אני חוזר ושואל את עצמי למה אתה מתערב? תן להם לחיות את החיים שלהם בשקט, אל תמלא אותם בכל מיני טרדות... אבל הלב לא נותן לי מנוחה. אני מרגיש קשר חזק לאחיין שלי, הוא חלק מבשרי ודמי ואני מרגיש צורך גדול לעשות את המקסימום השתדלות עבורו. שתהיה לו ברית מילה כמו של יהודי, כמו שעשו להורים שלנו, לסבים שלנו, לסבי סבים וכו'...


אני מצטער שהטרדתי את בעלך בשיחת הטלפון, משום מה היה לי ברור שהוא יראה ויבין את החשיבות והצורך לבדוק את הילד. גם לא רציתי להטריד אותך כי ראיתי עד כמה את לא מיושבת בדעתך מהלידה.


אלו הנתונים, אני מפקיד אותם בידיך. בסופו של דבר הדאגה שלי לא יכולה לבוא לידי ביטוי חוץ מהמייל שאני שולח לך. מכאן האחריות שלך, מה לעשות עם מה שנכתב.

תדעי, שאת ובעלך והבת שלך וגם הצוציק החדש מאוד יקרים וחשובים לי. מקוה שתביני שכל זה לא נובע מתוך רצון לריב, לכפות את דעתי, להיות קיצוני וכו'... רק מתוך דאגה וצער אמיתיים...


באהבה רבה,

אחיך


Comments


להצטרפות לישיבת בנין ציון
ישיבה לחוזרים בתשובה
לחץ כאן
או התקשר:02-5866081
bottom of page