top of page
עקוב אחרינו
  • Black Facebook Icon
חיפוש מאמרים/וידאו לפי נושאים

מודעות עצמית


דעת

מהי דעת? מבוא לסדנא למודעות עצמית.

בני אדם הם תחרותיים מאוד, ונוטים לחשוב שבעולם יש מקום רק עבור המוצלחים, הכישרוניים, היפים והחכמים, רק לאלו שהמזל האיר להם פנים. נדמה לנו שאנו יוצאים בכל יום ויום למלחמה, לתחרות על הקיום שלנו, לקרב על הזכות שלנו להתקיים.

אנשים ‘מצליחים’ הם בדרך כלל אנשים שהסביבה תופחת להם על האגו, ובדרך כלל הוא אכן טופח. אך אם נתבונן היטב נראה כי לכל אחד יש אופי משלו ויכולות משלו. לכל אחד אישיות פנימית מורכבת המיוחדת לו, כישרונות, רגישיות ומזג משלו. כל אלו הם מתנות. כלים מיוחדים שניתנו לכל אחד ואחד בעזרתם הוא יפעל בעולם.

כדי לפעול נכון אנו זקוקים להשקפה בהירה ויציבה. מבט מבורר והסתכלות צלולה ללא הפרעות המעכירות את שקיפות המציאות והעובדות. חשיבה ברורה ואיתנה על עצמנו, על מקומנו בתוך המציאות, יעזרו לנו להרגיש טוב, לפעול נכון ולהנהיג את עצמנו בדרך נכונה.

אמנם, ישנו מנגנון אחר שנועל את האפשרות להכיר את עצמך, מנגנון הדחקה. מן בררת מחדל אנושית, הנובעת מתת המודע, שפועלת להדחיק את מה שמאיים על מה שיקר לי. והיום רוב אנשי העולם מייקרים ומחשיבים את הנוחות, ואף את ההפקרות המעוגנת תחת הרבה סעיפים של חופש זכיות הפרט, מעמידים את האדם במרכז החברה במטרה לאפשר לו חופש מצפוני לעשות כל העולה על רוחו, לזרום עם הרצון שלו, כל זמן שאינו מֵיצר על החופש של אדם אחר.

ובכל זאת, מודעות, היא מושג אופנתי ביותר. אנשים בכל העולם נוהרים אחר סדנאות ואימונים למיניהם שמקורם במזרח העולם או במערבו, על מנת להכיר את עצמם יותר טוב, לשפר את היכולות שלהם לפעולה, לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכם. אך מה היא בעצם משמעותה של דעת או מודעות? לֵמה עלינו להיות מודעים? ולָמה?

נתחיל מהתחלה. זאת אומרת מהשורש.

שורשה של המילה מודעות הוא י.ד.ע. מלשון ידיעות ,מידע אינפורמציה.

ואני, ואולי גם אתם, תוהים אילו ידיעות עלי לרכוש? איפה אלמד אותן, ומי יהיה האיש שיוכל להעניק לי ידע זה?

אולי המידע נמצא אצלי ועלי לעבור תהליך של חשיבה והתבוננות עצמית בכדי למצוא אותו? או שאולי עלי לעבור בין האנשים שמכירים אותי ולברר אצלם כיצד הם רואים אותי?מה הם חסרונותי ומעלותי? ומה יקרה אם כל האנשים אליהם אפנה יעניקו לי, כל אחד ואחד תיאור אופי שונה מן התיאור בו יתאר אותי חברו?

בתורה מופיע השורש י.ד.ע בפעם הראשונה בפסוק “והאדם ידע את חוה אשתו”. כאן מביע השורש חיבור הדוק בין שני אנשים. אם כך – יתכן והמושג מודעות נוגע לקשר שלנו עם הסביבה, ואז עולות תמיהות נוספות: עם מי עלי להתחבר, או בין מה למה אני צריך לחבר?

במקום אחר נאמר “וידעת היום והשבות אל לבבך” גם כאן נשאלת שאלה: אם כתוב וידעת, כלומר, כשאני אסיים לממש את חלקו הראשון של הפסוק כבר יהיה בידי כל המידע הדרוש לי, אם כך, מה עלי לעשות עוד בכדי להשיב אל לבבי? האם יכול להיות שקיים מן מסך שחוצץ בין השכל שאוסף את המידע, ממיין אותו ומקטלג אותו, ובין הלב, מקום הפנמת המידע?

אם השאלות ששאלנו נכונות, אז נראה שהנחת היסוד כי מודעות עצמית הינה דבר מובן מאליו לא כך כך ברורה.

למרות זאת, נראה ברור שמודעות היא תהליך שעלינו לעבור באופן מושכל ושיטתי. מסע מורכב ומרתק של הסתכלות המכוונת פנימה. עבודה יסודית וניסיון אמיתי לאסוף אינפורמציה ותשובות לשאלות כמו” מי אני? לאיזה מטרות אני מכוון את עצמי וחיי? האם באמת אני מכיר את עצמי מקרוב ומחובר לחלק הפנימי שלי?

Comments


להצטרפות לישיבת בנין ציון
ישיבה לחוזרים בתשובה
לחץ כאן
או התקשר:02-5866081
bottom of page