top of page
עקוב אחרינו
  • Black Facebook Icon
חיפוש מאמרים/וידאו לפי נושאים

תובנות של בעלי תשובה


בעלי תשובה

בעלי תשובה והסיפור שלהם. הקשר בין מיליונר, נשיא, שייט, זמרת וגיטרה לחזרה בתשובה. מסע אישי מרתק.

בִּין לילה הוקם מבנה ענק ברחבת מכללת העסקים החשובה בישראל. שני רביעיות מיתרים; צ’לו, ויולה, כינור ראשון ושני מנגנים בו זמנית קונצ’רטים וסונטות של מוצארט והיידן, כל אחת על מרפסת שונה המיוחדת לה. בקתדרת הכניסה מלצרים מבר המשקאות עוברים בין האורחים המאוד חשובים שבטפטוף קליל מגיעים ומתיישבים להם בכורסאות הישיבה המרווחות ומציעים להם מגש עמוס אפרטיפים ותופינים. בין בדי הלבן משובצים להם איורים של הציירים המפורסמים בעולם. שבעים זוגות אוזניות מחולקים לאח”מים דוברי שפה זרה מנסיכיות שונות בעולם. כמה וכמה מתורגמנים תופסים את מקומותיהם בתוך האולם המרכזי. סה”כ 700 מקומות, 4 מצלמות טלוויזיה, שני מסכי ענק, צוות הפקה של הרשות השנייה, צוות תאורה. אלוף פיקוד מרכז כבר הגיע. מנכ”ל טבע, מנכ”ל מייקרוסופט ישראל, עורך ידיעות אחרונות והנשיא ממתין לשידור מחו”ל. סה”כ מיליון דולר הושקעו על מנת להפתיע את האיש השני הכי עשיר בארץ, יצחק פדר חוגג את יום ההולדת ה 80.

הערב זורם, הנשיא השוהה עתה בחו”ל יורד משידור הלוויין לא לפני שהוא מאחל מזל טוב ומוסיף עקיצה “היית יכול לתרום יותר לחברה בישראל, יש לך עוד מספיק בבנק”.

הזמרת עולה, שרה לו את אחד השירים מאלבום הבכורה באנגלית שלה. מתראיינת יחד איתו ומודה לו על כך שמימן לה את לימודי המוסיקה בניו יורק.

תור מנכ”ל החברה, מי שאחראי בפועל כיום על כל עסקיו של יצחק פדר לספר על שנים של סחר עולמי. לאן החברה לא הגיעה? מהודו, טורקיה, סין, ארה”ב, אפילו עד אלסקה. והכל מתחיל מכמה פרוטות ואיש אחד עם חזון גדול. כבש את העולם, קנה חברות, נכנס לשותפות עם חברות ענק. הוא מכיר את האנשים שמנהלים את העולם, את התקשורת, את אנשי הפרסום. ביחד איתם משפיע על החברה המודרנית, מנתב את סיקרי דעת הקהל ומוכר להם איזה “אושר” שהוא חושב לנכון.

בני ברק. אני נוהג בג’ימיני של מתן, השותף לדירה בתוך רחובות העיר החדשה מאוד בשבילי. בדיוק סיימתי את ההקלטה לשיר של מלינגר. הבס- תופים יושבים לא רע, גם הקולות שהוספתי נשמעים טוב, השיר כמעט מוכן. זמן טוב לקיים את מה שהבטחתי לעצמי בפעם הבאה שאני מתארח בשבת אצל אמא שלי: גם אני אגיד “דבר תורה”. כשהייתי בן 20 בזמן שרותי הצבאי אי שם בין ג’נין לטול-כרם היא החליטה לחפש שורשים, התחברה ליהדות וחזרה בתשובה יחד עם אחותי הקטנה.

אלכס, ילד בן ה11 מתיישב סמוך אליו על הכורסא הזוגית קצת מבויש, קצת מפוחד. נשאל על ידי המראיין “ומה הסיפור שלך עם יצחק פדר?” “הוא פגש אותי ברחוב. רק עלינו מרוסיה אני ואמא, ויצחק אסף אותי למכונית שלו ושאל אותי מה החלום שלך? אמרתי לו שתמיד רציתי לנגן על פסנתר. באותו הרגע הוא לקח אותי לחנות מוסיקה בדיזינגוף וקנה לי פסנתר חדש. מהרכב הוא התקשר לחברת הובלות ודאג שיעלו את הפסנתר לסלון- מטבח שלנו. לאמא הוא קנה זר ורדים ענק ודאג לתאם את הגעתו ממש לאותו הזמן שחברת ההובלה הגיע עם הפסנתר”. הקהל קצת מרוגש מוחה כפיים.

אשתו של יצחק פדר מספרת על שנים של שותפות וכמה שהיא לא אהבה את הנסיעות והעדיפה להישאר בבית מחוץ לכל העסקים. את האגף החדש במוזאון היא מאוד אוהבת לבקר. זו הייתה מתנת יום ההולדת ה72 שלה לפני כשלוש שנים. יצחק פדר קנה אגף חדש במוזאון הלאומי הבריטי בה מוצגים אוספי האומנות הנדירים אותה רכשה אשתו במשך חייה. כמובן, האגף קרוי על שמם “אגף זה נתרם ע”י הנדיבים יצחק ואופירה פדר”.

אמא שלי ואחותי הם דוסיות, הלכו עד הסוף. טוב אמרתי לעצמי, היא תמיד הייתה רצינית. אם כבר עשתה משהו, אז תמיד מאורגן, מסודר, כמו שצריך עד הפרטים הקטנים. בלי זיופים בלי חיקויים, בדיקות, ביקורת, דיוק, אימות נתונים, השלכות לעתיד, רווח והפסד ושאף אחד מהילדים לא יפגע.

יום אחד, בסוף, גם הסכמתי להתארח ולהישאר לאורך שבת שלמה. בכל שבת אחותי בת ה-15 אומרת דבר תורה שהכינה ושרה כמעט לבד שירי שבת שלמדה בבי”ס החדש שלה בחדרה. הערכתי אותה מאוד על האומץ שלה לעזוב כל מה שהכירה וללכת לארץ חדשה. זה בטח לא פשוט. לשירים קצת קשה לי להתחבר, היא תמיד מוסיפה למילים מן הברה כזו שנשמעת כמו שאבא של סבא בטח היה מדבר במזרח אירופה לפני שגררו אותם הנאצים למחנות ההשמדה. אבל ל”דבר תורה” תמיד היה לי סבלנות, דברים פשוטים וערבים לאוזן שלי, דברים שבדרך כלל גם השכל וגם הלב שלי מהנהנים בהסכמה.

מחפש חנות ספרים, אני צועק דרך החלון של הג’יפ לאדם שהיה נראה לי מבין בספרים כאלה שאני מחפש. הוא שאל אם אני מתכוון לחנות ספרי קודש. כן ספרי קודש אמרתי. ימינה ברבי עקיבא אחרי 200 מטר יש חנות מצד שמאל של הכביש.

בתוך החנות אני מחפש כותרות מיוחדות, המוכר מפנה את תשומת ליבי לכמה ספרים שהוא חשב שבטח אני מחפש. זרמתי איתו, אמרתי לו שאני אמור להגיד משהו בשבת אז הוא נתן לי עוד ספר שאמר שעשוי להועיל.

יואב השייט נבחר לדבר בפני יצחק פדר, מספר בהתלהבות על התרומה הנכבדה שיצחק פדר תורם ליחידה שלו, את כולם הוא שולח ללימודים על חשבונו, העיקר שהלימודים יהיו פרודוקטיביים וערכיים, משהו שיתרום לחברה בישראל. הוא בעצמו כבר לומד שנה שנייה בחוג לכלכלה ומנהל עסקים במכללה הכי נחשבת בארץ. מספר איך יצחק מגיע כל שנה ביום העצמאות ליחידה, לוחץ יד ושואל לשלום באופן אישי כמעט כל לוחם. הראיון עם יואב מסתיים. אך הוא קוטע את המראיין ומבקש להוסיף משפט סיכום. משהו אישי שלו ליצחק פדר, “רציתי להודות ליצחק פדר שעוזר לי ולכל החברֵה ביחידה על שהוא מעניק לנו מלגת לימודים והזדמנות להשכלה גבוהה ובכך משלים בעצמו ומקיים את מה שהעם הישראלי תמיד דגל בו ומצליח גם היום לעמוד, להתפתח ולהתקיים בגללו, כמו שאומרים: “על שלושה דברים העולם עומד על החינוך ועל העבודה ועל גמילות חסדים”. מצלמה מס’ 1 בקלוזאפ על הפנים של יואב ומצלמה מס’ 2 מרחפת מעל שבע מאות האח”מים, השרים, הנסיך ההודי, הנציגים הטורקים, אילי ההון מארה”ב, החיילים של חיל הים והילדים של יצחק פדר שבאו בטיסה מיוחדת מאנגליה רק להערב, ביחד עם הנכדים בני גיל העשרה של יצחק פדר כשאוזניות התרגום נעוצות באוזניהם. כולם מוחאים כפיים מאוהבים ביואב ומעריצים פתאום יותר מתמיד את יצחק פדר, את סבא יצחק פדר.

בשבת ההיא אמרתי את “הדבר תורה” הראשון שלי. קצר וקולע, משהו עם משמעות גלובלית, על אהבת אדם ושהעולם צריך להיות מאוחד ולאהוב את כל האדם באשר הוא אדם. ושזה הסיכוי של האנושות, ושעל זה העולם עומד ומתקיים. האמת שלא הספקתי לפתוח את הספרים שקניתי, אבל תובנות רוחניות כאלה תמיד היו לי. קיבלתי כמה מחמאות ושבחים מאמא שלי. גם אחותי החמיאה, חייכה ואמרה לי “כתוב במשנה בפרקי אבות שהם פרקים מהתורה שבעל פה שקבלו עם ישראל בהר סיני, שעל שלושה דברים העולם עומד על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים”. כן אני מכיר! נזכר בשבוע שלפני, איך יואב ההוא שלף את המשפט הזה אחרי שסיימתי ללוות בגיטרה את הזמרת בערב “חיים שכאלה” שעשו ליצחק פדר המיליונר לכבוד יום הולדת ה80 שלו. אמרתי לה “שבוודאי חינוך זה דבר מאוד חשוב. אם לא משקיעים בדורות הצעירים איך תראה למשל הכלכלה או ההתפתחות הטכנולוגית עוד כמה שנים. ועבודה זה ברור. חייבים להיות חברה יצרנית אחרת מה? חוץ מזה שכסף לא נופל מהשמיים וכבר הפסיק לגדול על העצים. וגמילות חסדים טוב נו.. חייבים לעזור ולתמוך בשכבות החלשות גם להם מגיע שוויון הזדמנויות.

“אתה צודק אמרה אחותי אבל זה לא מה שאמרתי, אמרתי שכתוב “שעל שלושה דברים העולם עומד על התורה”.. לא כתוב חינוך, “ועל העבודה ועל גמילות חסדים”. ואת זה אמר שמעון הצדיק שהיה משיירי “הכנסת הגדולה” שאותה הרכיבו חכמים וחלק מהנביאים שהיו לעם ישראל עד סוף זמן בית המקדש השני”. הולכת לארון הספרים בסלון מוציאה את המשנה קוראת בפנינו ומסבירה כפי שלמדה בתיכון “בית יעקב” שלה. “על התורה הכוונה למציאות של כל החכמה וההשכלה בעולם מקורו וראשיתו בתורה. אין הכוונה דווקא למקור החכמה לייצור עטי PILOT או חכמת הביולוגיה המולקולרית אלא לחכמת סתרי כוונת הבריאה, היעודים אליה היא מכוונת, כשהאדם הוא בהחלט המרכז שלה, מתקן ומשלים בעצמו על ידי לימוד ויישום חכמת התורה את כל הרבדים התודעתיים שלו, מחשבה, דיבור ומעשה (התורה כוללת בתוכה כמובן גם את כל התהליכים המחשבתיים והמעשיים שבמצוות החינוך) בכך הוא משפיע גם על הסביבה וגם על העולם ומקדם אותם הרבה יותר מכל חכמה אחרת. כמו המנורה שהייתה בבית המקדש שבשבעת קניה מאירה את כל חכמות העולם אך היא שבה ונכבית. את אורה הייתה שבה ומקבלת מהנר המערבי שמייצג את חכמת התורה ודולק לעולם.

ועבודה זה חשוב. אבל בכוונת המשנה מדובר או על הקרבת קורבנות בבית המקדש או לתפילה שאדם מתפלל. לשניהם התורה קוראת עבודה. אני לא כל כך מבינה איך זה עובד אבל בגדול, גילוי הרצון הפנימי והקשר העמוק ביותר של הבורא איתנו בא לידי ביטוי בהקרבת קורבנות ותפילה. העניין המרכזי בשניהם הוא הקרבת “נקודת האני” שלי. החלק החיצוני של האני שלי כביכול מתבטל לה’ ובכך זה מאפשר לשפע וברכה לרדת לעולם דרכי דווקא. האני הופך לצינור של ברכה לעולם. כך הצורה האלוקית שבתוכי יוצאת מן הכוח לפועל ומתגלה , והיא ממש המשפיעה ומברכת את כל העולם. וכל זה הזכות שלי, כי רק האדם יכול להתפלל.

וגמילות חסדים זה בהחלט גם לעזור לאנשים, זה חלק מהעניין, אבל המשמעות והתכלית של התורה מעוררים השראה. בטח תסכים איתי שחסד אמיתי זה לתת למישהו דבר שאין לו מעצמו וגם אין לו אפשרות להשיג בעצמו. אם אני נותנת לך סוכריה בזמן שבכיס שלך מונחת חבילה של סוכריות זה אמנם חסד, אבל לא שיא החסד. אבל בשעה שאין לך סוכריות וגם אין לך שום אפשרות להשיג סוכריות, ועכשיו ממש בא לך סוכריה אחת אם אתן לך- זהו חסד אמיתי. ישנה שאלה בתורה, “איזהו חסיד?” – מה האפשרות לעשות חסד בעולם? תשובה, רק עִם אחד, עם ה’ – כך כתוב “איזהו חסיד – המתחסד עם קונו”. אצל ה’ יש דבר אחד שכביכול אין לו אותו, וגם לא יכול להשיגו ורק האדם יכול לתת לו. מהו? השלמות שהוא יוצר באישיותו כשאדם מתקן ומשלים את עצמו, עושה את עצמו לאדם טוב יותר, זהו דבר שה’ מצדו כביכול לא יכול לעשות, כי אם הוא עושה אותי לאדם טוב, הרי לא נהייתי באמת אדם טוב, אולי רובוט, או מלאך.. את זה רק אני יכולה לתת לו. אין הכוונה שלא צריך לעשות את כל המעשים הטובים שמניתָ חלק מהם, כי בלי שתעשה אותם לא היית בונה את עצמך. אבל היופי בכל זה שהרצון העיקרי שבגמילות חסדים הוא שתבנה את עצמך. העיקר לא מה אתה עושה אלא מה שאתה בונה את עצמך.

אתה יודע, עד לפני השואה והחזרה לארץ אפילו שהיינו פזורים בין כל אומות העולם לא היה ילד יהודי בכל העולם ובכל התפוצות שלא היה יודע את המשנה הזאת ורבות אחרות בעל פה. מאז ומתמיד זה היה ברור לכל איש ישראלי באשר הוא, על מה העולם עומד ובאיזה זכות הוא קיים.

דור ההמשך של משפחת פדר עולים לבמה, שיא הערב, הגיע תורם של הנכדים. קצת מאכזב שאף אחד מהם לא יודע או מבין מילה בעברית ולסבא הם קוראים בשמו הפרטי “יצחק פדר”, לא אהבת הארץ, לא חזון, לא ערכים, לא צבא, לא ישראל סתם נערים ונערות הכי אנגליים בעולם. המרחק בין סבא יצחק לנכדים בולט. הגדולה מהם מספרת שבביקור האחרון שלה בארץ יצחק אמר לה שהוא יזם בארץ את בניית האצטדיון האולימפי הראשון והוא יהיה קרוי על שמו. זה בוודאי ימנף את הספורט הישראלי.

חזרה אחרונה לפני ההופעה מחר ב”לבונטין 7”. נסיעת לילה שאני מאוד מחבב. משהו בלילה מכנס אותי אל תוכי, אולי בגלל השקט.. אולי כי פחות רואים... וכשאני עוצר את המוסיקה באות התובנות. בשבת האחרונה הופתעתי והתרגשתי מאחותי, כאילו שמה לי מראָה גדולה מול הפנים, ואמרה באהבה של אחות, “אתה בטוח שאתה יודע לאן הכל הולך? ושכל מה שאתה יודע או שומע, אומר או עושה יש לו מקור נאמן? ואתה בטוח שמה שחשוב ליצחק פדר בן ה80 זה ההישגים הכלכליים והכבוד שעושים לו? או מה שהוא כבר תרם קצת לחברה? ואם המטרה לפתח ולקדם את העולם? אז זה נגמר בטכנולוגיה חקלאית בארצות עולם השלישי, גורדי שחקים, משרדים נוחים, עמותות נגד זיהום סביבתי וטיולים בסופי שבוע עם החברים?. ואת עצמך? אולי זה על חשבון עצמך? מה אם לראות לאן אתה מחובר, לאן אתה מתקדם? עצרת? הסתכלת פנימה, אבל באמת? ואם אתה כבר תורם, עוזר, “גומל חסד”, זה כי אתה רוצה להשתנות? לבנות את עצמך? או כי מה יחשבו עליך וזה תמיד IN לתרום ולעזור לאחרים, או סתם המצפון מציק לך אז אתה עושה לו טובה ומשתיק אותו? ואם אתה בטוח שליצחק פדר לא חסר עוד כלום, אז תדע שחסר לו את הדבר שהכי חשוב בחיים, קשר אמיתי, חם ואוהב עם הנכדים והילדים שלו. לא פלא שאף אחד מהם לא מחובר לשום ערך או אידאל שלו הסבא עצמו. כי במקום שאומרים משהו ולא יודעים מה בכלל אומרים, כשהדברים מנותקים, אז גם הילדים והנכדים וכל הדורות מכאן והלאה יהיו מנותקים.

תובנות של בעלי תשובה - הידיעה הבאה מציפה את ליבי, די לבלבול, הגיע זמן לעשות סדר בחיי, בעוד שהאופנות משתנות לבקרים, ערכים מתחלפים, אידאולוגיות שונות ומשונות צצות להן כפטריות אחר הגשם, והאמת מסולפת על פי אינטרסים של נוחות, כבוד, וכסף... אני מחליט שזה הזמן להתחיל לבנות את עצמי באמת. להבין על מה אני עומד ובזכות מה אני קיים. בזכות יואב, יצחק, הזמרת האנונימית, אלכס עם הפסנתר, גם הנסיך הפקיסטני ואחותי הקטנה, אני יודע שכעת אני מחדש מסע ישן - חדש, המסע של חיי, המסע אל עצמי.

Comments


להצטרפות לישיבת בנין ציון
ישיבה לחוזרים בתשובה
לחץ כאן
או התקשר:02-5866081
bottom of page